Další významná města

Litva to není jen hlavní město Vilnius, na území státu se nachází další desítky měst menšího či většího významu. Na této stránce textu se podíváme na ta města, která jsou po Vilniusu nejvýznamnější… Jeden nebo dva dny z pobytu v Litvě si určitě zkuste vyhradit pro návštěvu těchto litevských měst a městeček. Jedině v nich totiž nasáknete tou pravou atmosférou moderní Litvy.

Město Kaunas

Hrad Kaunas (Litva)Město Kaunas, v češtině také někdy označované jako Kovno, je druhým největším městem Litvy a počet jeho obyvatel přesahuje hodnotu 400 000. Kaunas je centrem stejnojmenného kraje a pyšní se mnoha zajímavostmi. Mezi ty známější patří například největší přehrada v Litvě – Kaunaská přehrada. I město samo o sobě je plné památek, zajímavý je například Kovenský hrad, gotická Katedrála sv. Petra a Pavla, Radnice, Jezuitský kostel nebo Synagoga. Město je také, stejně jako Vilnius, plné pravoslavných ruských kostelů, které jsou v silně věřící Litvě pravidelně hojně navštěvovány.

Město Klajpeda

Klajpeda (Litva)Město Klajpeda je nejstarším litevským městem a zároveň jediným přístavem na Baltském moři v zemi. V dnešní době má město okolo 200 000 obyvatel a je třetí největší v Litvě. Z města odplouvají důležité trajekty do Švédska, Dánska i Německa. Město je kulturním i správním centrem kraje a na jeho území se nachází například ředitelství Národního parku Kurské kosy, což je poloostrov s početnými nalezišti jantaru, jak již bylo zmíněno v úvodu webu. Srdcem města je čtvrť nazvaná Staré město.

Město Šiauliai


Šiauliai (Litva)Město s krkolomným názvem Šiauliai je čtvrtým největším litevským městem. V průběhu historie bylo několikrát téměř zničeno, v 17. století Švédy, v 19. století francouzskou armádou a požárem, v průběhu obou světových válek byla zbourána většina budov ve městě. Dnes je město už plně obnoveno a nachází se v něm například několik zajímavých muzeí. Za všechny zmiňme Muzeum jízdních kol nebo Požárnické muzeum.

Město Panevėžys

Posledním městem, na které se podíváme, je Panevėžys. Město leží v jihovýchodní části země a je centrem stejnojmenného kraje. Jedná se o malebné městečko plné zeleně, které si při cestě kolem určitě zaslouží vaši pozornost. Ve městě se nachází Muzeum etnografie, které shromažďuje spoustu předmětů, které hrály roli v litevské historii. Dále zde můžete narazit na uměleckou galerii a na několik divadel, která jsou proslavená po celé Litvě…

Copyright © 2024 Litva | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Přemýšlíte kam na dovolenou? Co třeba do Španělska, Rakouskana Korfu nebo do Saint-Tropez? Vyhledáváte-li dobrodružnější dovolené, vydejte se do Ameriky nebo Indie. Máte volný víkend? Což takhle Moskva v Rusku, nebo italské Benátky.