Památky a zajímavosti v Litvě

Svou dovolenou v Litvě tráví především milovníci historických památek, kterých se na celém území nachází opravdu velké množství, od církevních památek přes významné architektonické budovy až po významná historická místa. Kromě památek láká turisty do Litvy také překrásná příroda, ve které se můžete projíždět na kole.

Druhým největším litevským městem je Kaunas, které bylo dokonce chvíli hlavním městem tohoto pobaltského státu. Vidět zde můžete ruiny hradu ze 13. století, radnici, které se říká „bílá labuť“ nebo Perkunasův dům. Z církevních památek stojí za zmínku bazilika sv. Petra a Pavla. Třetím největším městem v Litvě je Klaipėda, které slouží především jako důležité přístavní město. Dalším významným městem je Anykščiai, kde se nachází kostel sv. Matyáše, nejvyšší církevní stavba v zemi. Při své návštěvě Litvy nesmíte vynechat ani město Kėdainiai, ve které se nachází katolický, evangelický-reformní, evangelický-luteránský a pravoslavný kostel.

K místům, které byste měli určitě navštívit, patří i archeologická lokalita Kernavė. Jedním z nejdůležitějších poutních míst je Hora křížů (Kryžių kalnas), kde se nachází tisíce křížů různých velikostí. Ve městě Rumšiškės najdete jedno z nejvýznamnějších etnografických muzeí v celé Evropě.

Až se seznámíte se zdejšími památkami, můžete zamířit k pobřeží, kde si v létě užijete vodních sportů a v zimě si vyzkoušíte rybaření na ledu. K nejznámějším letoviskům patří Palanga, ve kterém můžete navštívit Muzeum jantaru, botanickou zahradu nebo zámek. Za přírodou můžete vyrazit do některého národní parku. K těm nejvýznamnějším patří park Trakai, kterému se někdy říká Město na vodě. Jeho největším lákadlem je vodní hrad Trakai. Významnou přírodní památkou je i Kurská kosa, úzký poloostrov, jehož severní část patří Litvě a jižní Rusku. Dalšími národními parky jsou NP Žemaitija, NP Aukštaitija nebo NP Dzūkija.

Copyright © 2024 Litva | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Přemýšlíte kam na dovolenou? Co třeba do Španělska, Rakouskana Korfu nebo do Saint-Tropez? Vyhledáváte-li dobrodružnější dovolené, vydejte se do Ameriky nebo Indie. Máte volný víkend? Což takhle Moskva v Rusku, nebo italské Benátky.