Litevská příroda

Ačkoli toho běžný český turista o Litvě mnoho neví, je pravdou, že země je velmi bohatá na nejrůznější přírodní krásy, které u nás ani v západní Evropě nenajdeme. Dalo by se říci, že celá Litva leží na rovině, pokud tedy máte možnost vzít si s sebou na dovolenou kola nebo si kola vypůjčit na místě, nedoporučujeme zaváhat a příležitosti nevyužít.

V Litvě se nachází poměrně velké množství cyklostezek, z nichž většina byla vybudována v posledních několika letech a je tak v bezvadném stavu. Krajinou typickou pro Litvu jsou zalesněné oblasti s mnoha jezery, ale i mořské pobřeží s rybářskými osadami a nalezišti jantaru.

Ve východní části země se nachází tisíce jezer a jezírek, která jsou většinou propojena přírodními nebo umělými kanály. Není problém si vypůjčit loďku a některá z jezer si projet. Kolem jezer se tyčí někdy skoro nekonečné pásy lesů, které se pro návštěvu přímo vybízí. Pokud máte rádi samotu, pak vězte, že v oblasti jezer na mnoho lidí nenarazíte. Vesničky v Litvě totiž nemají stejný vzhled jako ty české, jedná se většinou o několik náhodně uspořádaných domečků, které na svých toulkách krajinou možná i snadno přehlédnete. Kolem jezer naleznete takových osad bezpočet, domečky jsou většinou vystavěny v klasické litevské architektuře, která je skutečně nezaměnitelná.

Příroda (Litva)Budete-li pokračovat dále na severozápad směrem k Baltskému moři, narazíte pravděpodobně na Kurskou kosu. Jedná se o zajímavý protáhlý poloostrov, který jakoby ohraničoval pevninu před mořem. Z Litvy se na území poloostrova pěšky ani autem bez pomoci trajektu nedostanete. S pevninou je poloostrov spojen jen z Ruské strany, kde ale bohužel potřebujete vízum. Pokud se na Kurskou kosu vydáte, narazíte na ní na několik menších i větších vesniček. Těmi nejznámějšími jsou Juodkrantė a Nida. Obojí jsou vyhledávanými prázdninovými letovisky a tak zde hlavně v létě narazíte na množství, hlavně místních, návštěvníků. Na březích poloostrova často narazíte na rybářské osady, mnohdy už dávno opuštěné. Na Kurské kose se také nacházejí ona pověstná naleziště jantaru, která jsou používána už přes dva tisíce let.

Příroda (Litva)Mimo vyjmenovaných přírodních krás Litvy naleznete v zemi samozřejmě ještě mnoho dalších. Nezaměnitelné jsou mírně zvlněné louky, kde téměř na každém kroku narazíte na stopu dávného osídlení. Občas v krajině zahlédnete zničený hrad nebo náboženský symbol v podobě pomníku či sošky. Všechna tato okna do historie jsou mnohdy až překvapivě pustá. Turisté o ně v Litvě příliš zájmu nejeví, o to lepší zážitek budete z návštěv takových míst, která lidská noha opustila už před stovkami let, mít vy…

Copyright © 2024 Litva | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Přemýšlíte kam na dovolenou? Co třeba do Španělska, Rakouskana Korfu nebo do Saint-Tropez? Vyhledáváte-li dobrodružnější dovolené, vydejte se do Ameriky nebo Indie. Máte volný víkend? Což takhle Moskva v Rusku, nebo italské Benátky.