Doprava do a po Litvě

Doprava do Litvy

Litva patří mezi státy, které jsou z České republiky velmi dobře dostupné všemi možnými dopravními prostředky. Pokud jde o ubytovací služby, ty jsou velmi podobné těm, které jsou obvyklé v ČR. Do Litvy se můžete vypravit například letecky. Jedná se rychlou a velmi pohodlnou variantu, a pokud zvolíte let s přestupem, dokonce i poměrně levnou. Přímý let z Prahy do hlavního litevského města trvá přibližně 1,5 hodiny, s přestupem trvá let okolo 4 hodin. Nejlevněji můžete koupit letenku za 4 500Kč.

Letadlo (Litva)Jak jsme už zmínili na začátku, klasickou představou českého turisty o poloze Litvy je „někde u Ruska“. Pravdou je, že Rusko skutečně není daleko, Litva s ním ale přímo nesousedí. Sousedí jen s tzv. Ruskou Kaliningradskou oblastí, která je ale od zbytku Ruska oddělena. Dalším ze sousedů Ruska je Polsko, se kterým sousedí i naše republika. K tomu abyste se autem dostali do Litvy vám tedy stačí přejet jen jednu jedinou zemi.

Vaše cesta ze západu Čech včetně Prahy povede pravděpodobně přes Karlovy Vary směrem na polské hlavní město – Varšavu. Cesta z východní části republiky pak pravděpodobně přes Ostravu a dále už také na Varšavu. Bohužel Polskem nevede dálnice, která by vás dopravila až k litevským hranicím, jak jsme na to často zvyklí ze západní Evropy. Po cestě tak budete muset překonat spoustu polských vesnic a jet po spoustě nepříliš upravených silnic. Pravdou je, že silnice v Litvě jsou v mnohem lepším stavu než ty Polské a dokonce i České.

Autobus (Litva)Pokud nechcete nebo nemůžete volit přepravu autem, je dalším řešením autobusová linka. Ta vyjíždí zpravidla jednou týdně přímo z Prahy, autobusem se do Litvy dostanete za čas menší než přijatelných 20 hodin, jedná se o nejlevnější variantu, kdy za zpáteční jízdenku zaplatíte kolem 2 700Kč. Další možností je samozřejmě letecká přeprava, kromě ČSA provozuje lety do Vilniusu i litevská letecká společnost, která je většinou i levnější. Let zabere sotva pár hodin a letadlo vás dopraví přímo do hlavního města Litvy. Doprava vlakem není příliš vhodná, protože přímá linka z České republiky není zrovna moc oblíbená a to především kvůli množství přestupů, které byste museli absolvovat. Další nevýhodou je délka jízdy, která vám zabere asi 24 hodin. Poslední možností je vydat se do Litvy pomocí trajektu. Vyrazit můžete z Německa, Švédska, Lotyšska či Estonska.

Doprava po Litvě

Silnice (Litva)Jakmile dorazíte do Litvy, není problém se po silnici s vlastním autem dostat téměř kamkoli. Města jsou dobře propojená kvalitními silnicemi a i do nejmenší vesničky vás vždy nějaká silnice zavede. Litva je poměrně malá, takže vám přeprava přes celou zemi zabere většinou jen několik hodin. Země je tak vhodná na jednodenní výlety, kdy se večer vrátíte do výchozího místa. Ani hromadná doprava není v Litvě špatná. Autobusové linky poměrně přesně dodržují jízdní řády a nejinak tomu je i u vlakové přepravy. Ceny jízdenek jsou podobné jako u nás, což ostatně platí u většiny cen, včetně jídla a nejrůznějších služeb. Doprava v litevském hlavním městě je zajišťována trolejbusy, na metro bohužel zatím nenarazíte…

Pokud jde o ubytování, to je už řadu let na srovnatelné úrovni, jako ubytování v České republice. Najdete zde množství hotelů, luxusních i skromnějších, také mnoho penzionů a hostelů, ale také velmi oblíbené kempy.

Ceny za ubytování se, stejně jako v jiných destinacích, odvíjí podle konkrétní oblasti, ve které se ubytujete, typu ubytovacího zařízení, doby, na kterou jste si zarezervovali ubytování a také časového předstihu, v jakém jste tak učinili. Nejdražší ubytování je samozřejmě v hlavním městě a také v oblíbených a často navštěvovaných oblastech. Ušetřit za ubytování můžete na venkově. V průměru se ceny za ubytování v Litvě pohybují okolo 50EUR. Za noc strávenou v kempu zaplatíte v přepočtu asi 200Kč.

Copyright © 2024 Litva | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Přemýšlíte kam na dovolenou? Co třeba do Španělska, Rakouskana Korfu nebo do Saint-Tropez? Vyhledáváte-li dobrodružnější dovolené, vydejte se do Ameriky nebo Indie. Máte volný víkend? Což takhle Moskva v Rusku, nebo italské Benátky.