Hlavní město Vilnius

K nejkrásnějším městům v Litvě patří bezesporu jeho hlavní město Vilnius, které naleznete na jihovýchodě země na soutoku řek Neris a Vilnia.

Podle pověsti bylo toto město založeno velkovévodou Gediminasem, které mu se ve snu zjevil železný vlk. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1323, ale největší slávy se dočkalo až v 16. století, kdy se do něj přestěhovala královská rodina. Během své existence bylo město obsazeno ruskou armádou, Napoleonem a během první světové války také Němci. Po roce 1920 byl Vilnius připojen k Polsku. Litvě bylo město navráceno až během druhé světové války.

Dnes je Vilnius velmi významným dopravním uzlem, průmyslovým, kulturním i vzdělávacím centrem celé země. Kromě významné university zde najdete také budovu observatoře, která rovněž patří k významným budovám. Město je tvořeno množstvím malých uliček, ve kterých se dá velmi snadno zabloudit. Tím pádem můžete minout některé významné stavby.

Díky bohaté historii dnes ve městě můžete navštívit řadu významných historických památek. Pochlubit se může například asi 40 kostely i mnoha muzei. Centrem města je Katedrální náměstí se slavnou katedrálou a kaplí sv. Kazimíra, který je patronem celé Litvy. Nad tímto náměstím se tyčí vrch Gediminas s hradem, Vilniuským hradním muzeem a Muzeem Dolního hradu. Významnými církevními památkami jsou i kostel sv. Anny, kostel sv. Kazimíra, chrám Ducha Svatého nebo kostel ve tvaru jehlanu. Z více jak stovky synagog zbyla ve městě jen jedna.

Další významnou budovou je také prezidentský palác nebo Jižní brána pocházející z 16. století, nad kterou se nachází kaplička s ikonou Panny Marie z 14. století. Překrásný výhled na město se vám naskytne z hory Tří křížů, kde byli údajně umučeni tři mniši. V části zvané Nové město můžete obdivovat například Městskou síň, kde sídlilo gestapo i KGB. Dnes slouží jako Muzeum genocidy litevského národa.

Vilnius (Litva)Z faktického hlediska leží Vilnius v jihovýchodní části Litvy na soutoku řek Vilnia a Neris. V současné době má město přes půl milionu obyvatel, z nichž většinu tvoří Litevci, dále pak Poláci, Rusové i Bělorusové. Obyvatelé žijí na ploše téměř 400 km2. Z toho 3,6 km2 zabírá Staré město, které je nejstarším historickým centrem města a je zapsáno také na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Dříve se Vilnius v českém jazyce označoval jako Vilno, na toto označení můžete dodnes narazit ve starší literatuře.

Řeka Neris - Vilnius (Litva)Pro Vilnius není charakteristická žádná stavba, jako například Eiffelovka pro Paříž, Vilnius je charakteristický sám sebou. Pokud se do města, kde žije téměř každý šestý obyvatel Litvy, vydáte, dýchne na vás unikátní a neopakovatelnou atmosférou. Je to město mnoha tváří, najdete zde vyšperkované ulice plné obchodů západních značek, ale v hloubi města naleznete také liduprázdné temné uličky s potulujícími se psy. To samé platí o obyvatelích města, narazíte na mladé a úspěšné businessmany v obleku, ale také na babičky a dědečky v klasických litevských oděvech. Z architektury města také číší jeho bohatá minulost, naleznete zde jak starobylé stavby, tak socialistickou modernu či dnešní skleněné mrakodrapy…

Centrum - Vilnius (Litva)Centrem města je hlavní náměstí s katedrálou, odtud můžete pokračovat po hlavním městském bulváru nazvaném Gediminasův prospekt. Bulvár se téměř neliší od těch, co můžeme najít ve většině evropských měst. Naleznete zde spoustu kaváren, restaurací, obchůdků, ale také litevské národní divadlo, operu, balet a dokonce i poštu. Na opačné straně se nachází Gediminasův hrad, který sice neupoutá vzhledem, ale pro Litevce je z historických důvodů velmi důležitý. Nedaleko centra města se také nachází sídlo prezidenta a hned vedle něj univerzita. Ta je postavena v několika slozích podle toho, v jaké době se ona část právě budovala, univerzita se totiž rozrůstala po celou dobu své existence.

Vydáte-li se z hlavní třídy směrem k tržišti, brzy se dostanete k řece Neris, přes kterou vede charakteristicky zelený most. Nedaleko za řekou se nachází místní umělecká čtvrť Užupis, která rozhodně stojí za návštěvu. Pokud vás nebaví nakupování v klasických obchodech, můžete vyzkoušet kouzlo litevského tržiště, nakoupíte zde téměř cokoli a ještě stihnete nasát unikátní atmosféru tohoto místa, které se nachází doslova pár kroků za moderními mrakodrapy. Zapomenou nelze ani na místní překrásné hřbitovy, ač to zní divně, i z těchto míst si odnesete příjemné pocity. Vilnius rozhodně zkuste prozkoumat i v noci, to městečko ožívá a oddává se nerušené zábavě.

Copyright © 2024 Litva | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Přemýšlíte kam na dovolenou? Co třeba do Španělska, Rakouskana Korfu nebo do Saint-Tropez? Vyhledáváte-li dobrodružnější dovolené, vydejte se do Ameriky nebo Indie. Máte volný víkend? Což takhle Moskva v Rusku, nebo italské Benátky.